Nomofobia, obselitofobia, technofobia, czyli technologiczne niepokoje

Nowe technologie i innowacyjne rozwiązania dotarły niemalże do każdej dziedziny życia. Podczas codziennego funkcjonowania trudno jest ich uniknąć. Okazuje się jednak, że nowe technologie mogą wywoływać lęk. Mamy wówczas do czynienia z technofobią, inaczej mówiąc – strachem przed nowoczesnością. Fobie związane z technologią mogą również przybrać inną formę, np. nomofobia, czyli lęk przed brakiem telefonu komórkowego i byciem poza zasięgiem sieci komputerowej.

Strach przed nowoczesnością

Według osób cierpiących na technofobię, maszyny zdominowały nowoczesnego człowieka i zastąpiły go podczas wykonywania większości czynności. Co więcej, obszary ich działania wciąż się będą poszerzać. Wielu osobom technofobia może wydać się zaskakującym zjawiskiem we współczesnym zdigitalizowanym świecie, jednak lęk przed nowoczesnością niczym nie różni się od lęku na przykład przed pająkami. Objawy mogą być takie same, między innymi przyspieszone bicie serca, duszności, zawroty głowy, zwiększoną potliwość czy panika. Mogą wystąpić na przykład podczas kontaktu z komputerem, tabletem czy też telefonem komórkowym. Co wówczas dzieje się w głowie osoby ciepiącej na technofobię? Przede wszystkim osoba taka może przypisywać urządzeniom negatywny i tajemniczy wpływ na człowieka. Tajemniczy, ponieważ osoba cierpiąca na technofobię uważa gadżety elektroniczne za coś tajemniczego oraz niezrozumiałego, co z kolei wywołuje zagrożenie. Jak się okazuje, lęk przed nowoczesnością może być znacznie bardziej radykalny. Wówczas technice przypisane jest sprawowanie kontroli nad ludzkim życiem – technika nie tylko inwigiluje, ale także śledzi i podsłuchuje. Nowe technologie są obecne wszędzie.

Technologiczne fobie w nieco innym ujęciu

Lęk przed nowoczesnością to jedna kwestia. Inną są technologiczne fobie, które poniekąd są związane z uzależnieniem od elektronicznych gadżetów. I tak na przykład wymienić można nomofobię (no mobile phone) będącą strachem przed brakiem telefonu komórkowego oraz przed byciem poza zasięgiem sieci komórkowej. U osoby cierpiącej na nomofobię lęk wiązać się może np. z możliwością przedwczesnego rozładowania baterii lub też wspomnianego lęku przed przebywaniem w miejscu, gdzie nie ma zasięgu. Nomofobia wiąże się także z bardzo częstym sprawdzaniem, czy nie zgubiliśmy telefonu. To również lęk przed brakiem możliwości sprawdzenia wiadomości, maili czy choćby Facebooka.

Innym przykładem fobii związanej z technologią jest obselitofobia, czyli przeświadczenie, że jest się gorszym, ponieważ wszyscy dookoła mają lepsze telefony komórkowe. Obselitofobia dotykać może przede wszystkim ludzi młodych, którzy obawiają się tego, że zostaną wyśmiani przez swoich rówieśników właśnie dlatego, że posiadają słabszy od nich telefon.

strach przed technologią

Fobia technologiczna może być groźna

Dla wielu osób lęki związane z technologiami mogą mieć wymiar banalny. To jednak problem, którego nie można lekceważyć. Dotyczy on bowiem coraz większej grupy osób w różnym wieku. W tym miejscu po raz kolejny przywołać trzeba nomofobię…

Zostaw komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>