Kolejne „ofiary” dopalaczy trafiają do szpitali. Wojna z handlarzami trwa

Problem popularnych „dopalaczy” od kilku lat nieprzerwanie jest obecny w społeczeństwie. W ostatnich dniach dał o sobie znać na szeroką skalę, a to za sprawą „Mocarza”. Do śląskich szpitali trafiło ponad 300 osób z podejrzeniami zatrucia dopalaczami.

Ponad prawem?

Pomimo regulacji prawnych problem dopalaczy wciąż narasta. Jak się okazje, państwo wciąż jest bezradne. Bo choć Sanepid kontroluje sklepy z „aromatami” czy też „nietypowymi prezentami”, nakłada kary, a nawet zamyka je na trzy miesiące, to po upływie tego czasu, zmienia się właściciel, nazwy produktów, skład dopalaczy, wszystko zaczyna funkcjonować jak dawniej. Handlarze dopalaczami bez trudu znaleźli sposoby jak obejść prawo. 1 lipca 2015 roku weszła w życie zmiana ustawy dotyczącej przeciwdziałaniu narkomanii. W jej myśl ponad 100 dopalaczy przekwalifikowano na narkotyki. Oznacza to, że wprowadzenie tych substancji do obrotu, a także ich posiadanie i wytwarzanie podlega karze. W praktyce jednak niewiele to zmienia.

„Mocarz” zbiera żniwa

W ciągu zaledwie kilku dni, tylko w województwie śląskim, do szpitali trafiło ponad 300 osób z podejrzeniem zatrucia dopalaczami. Wśród „ofiar” najwięcej jest osób w wieku od 15-19 lat. Nie oznacza to, że osoby starsze oraz młodsze nie sięgnęły po „Mocarza”, bowiem do szpitali trafiły również osoby w wieku 50 lat. Po zażyciu „Mocarza” (przeznaczony do palenia susz roślinny) następuje zmiana nastroju i samopoczucia. Błogostan, euforia, halucynacje lub depresja, apatia oraz urojenia – takie skutki wywołuje najpopularniejszy w ostatnich dniach dopalacz. „Mocarz” doprowadzić może do wzrostu ciśnienia krwi, przekrwienia gałek ocznych, zaburzenia, koordynacji ruchowej, zaburzenia uwagi czy zawrotów głowy. Konsekwencje mogą doprowadzić do tragedii.

Dopalacze groźniejsze od narkotyków?

Choć w ostatnich dniach to właśnie „Mocarz” stał się tematem numer jeden, to nie jest on jedynym dopalaczem, który zebrał swoje żniwo tak licznie. Statystki mówią wiele – liczba zatruć różnego rodzaju dopalaczami w całym kraju ciągle rośnie. Dopalacze mogą być groźniejsze od narkotyków. Zawierają czystą chemię, są nawet kilkaset razy bardziej toksyczne. Są groźne również dlatego że ich skład nie jest do końca znany. Nie wiadomo co dana substancja powoduje w organizmie, a także w jaki sposób można odtruć organizm po przedawkowaniu, jak zneutralizować czy wypłukać. Zażywanie dopalaczy, nawet jednorazowe, doprowadzić może do trwałych zmian, bywa, że również do śmierci. Bardzo łatwo je przedawkować.

Akcja policji wymierzona w dopalacze

Policja oraz inne służby każdego dnia walczą z dopalaczami. W ostatnich dniach przeprowadzona została gigantyczną akcja, podczas której przeszukano kilkaset sklepów i firm w całym kraju. Zarekwirowanych zostało około 300 opakowań z różnymi produktami. Funkcjonariusze postawili zarzuty, doszło do kilku zatrzymań, prowadzone są czynności procesowe. Liczba osób trafiających do szpitali z podejrzeniem zatrucia dopalaczami ciągle wzrasta. Akcja antydopalaczowa trwa.

mocarz

Zostaw komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>