Ergonomia pracy przed komputerem. O czym należy pamiętać?

Praca przed komputerem być może pozornie wygląda na łatwą i przyjemną, szczególnie dla osób, których profil zawodowy nie generuje potrzeby wielogodzinnego siedzenia. Jednak każdy, kto choć raz przez co najmniej kilka miesięcy osobiście się z nią zetknął, może potwierdzić, że nie wygląda to tak kolorowo. Długie skupienie i wpatrywanie się w monitor w wymuszonej pozycji nie jest ani zdrowe, ani tym bardziej przyjemne. Są jednak sposoby na zminimalizowanie negatywnych skutków długotrwałego przebywania przed komputerem.

Ergonomia jest pojęciem, które powinno naturalnie wpisywać się w stanowisko pracownika. Dane mówią jednak coś innego – ponad połowa miejsc pracy przy komputerze nie spełnia odgórnie narzuconych norm. To alarmujący wynik. Podstawą do stworzenia optymalnych warunków jest zachowanie odpowiednich zasad na płaszczyźnie pracownik-struktura techniczna-wykonywane obowiązki. Ponieważ to urządzenia i elementy wystroju biura mają służyć pracownikowi (nie odwrotnie!), wokół niego skupia się kilka zasad, umożliwiających wydajne, efektywne działanie. Organizacja pracy, środowisko i dostępna przestrzeń powinny być zorganizowane w taki sposób, by ułatwiać wykonywanie obowiązków i podnosić efektywność działania.

Podstawowe założenia

Najważniejszymi elementami ergonomicznej pracy, o których warto pamiętać są: optymalna ochrona wzroku i nadgarstków oraz siedzenie w naturalnej pozycji. Swobodne, nieograniczone ruchy oraz właściwa postawa, uwzględniająca płasko położone stopy, oparte, wyprostowane plecy, ręce prawidłowo ułożone na podłokietnikach i pulpicie oraz głowa w prostej pozycji to punkt wyjścia w staraniach o właściwą postawę.

stanowisko pracy

Cyfry, cyferki

Zasady ergonomii są także regulowane prawnie. Zgodni z nimi pracownikowi powinno się udostępnić minimum 13 m3 pomieszczenia i 2 m2 powierzchni podłogi. Wysokość powinna mieścić się w przedziale 2,5-3 m. Natężenie światła nie powinno być mniejsze niż 500 lx. Warto pamiętać też o właściwych wymiarach mebli biurowych, tj. wysokości blatu na klawiaturę od podłogi na poziomie ok. 60- 75 cm, blatu na monitor na poziomie 70-90 cm oraz siedziska na wysokości 45-50 cm. Ekran powinien być ustawiony prostopadle do twarzy. Ważne, by ulokować półki i szafki z dokumentami w taki sposób, by pracownik nie podnosił rąk powyżej barków, to niepotrzebnie obciąża układ szkieletowo-mięśniowy.

ergonomiczny fotel

Wydajniejsza praca, lepsze efekty

Odpowiednie dostosowanie stanowiska pracy do jej charakteru pozwala bardziej efektywnie wykonywać powierzone obowiązki. Przekłada się też na poprawę komfortu i ogólny wzrost zadowolenia z pracy. Zachowanie prawidłowej pozycji mniej męczy, odciąża mięśnie, zmniejsza ich napięcie i sprawia, że po całym dniu pracy zatrudnione osoby są mniej zmęczone. Warto też pamiętać, że sama troska o odpowiednie przygotowanie stanowiska wpływa na postrzeganie firmy przez pracownika. Wiedząc, że pracodawca zadbał o każdy detal, wpływający na jego komfort, ma lepsze nastawienie, które również wpływa na wydajność.

Zostaw komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>