Komputery HP – czasy się zmieniają, jakość pozostaje

Rynek pecetów ulega znacznym modyfikacjom. Jego sytuacja jest nieporównywalna do tego, co było jeszcze 5 czy 10 lat temu. Rynek się kurczy, przeobraża, zmienia oczekiwania – to naturalne. Paradoksalnie jedyną stałą w dynamicznie rozwijającym się świecie nowych technologii jest zmiana. Gigant komputerowy HP wydaje się być na tę sytuację przygotowany.

HP – mimo zmiany sytuacji rynkowej – tłumaczy, że sytuacja jest naturalna i wszystkie firmy o takim profilu są dotknięte zmianami. Stojący na czele giganta Dion Weisler w dość obrazowy sposób tłumaczył udziałowcom, jak działa rynek komputerów i z czego wynikają spadki. Zaznaczył, że z rynkiem pecetów jest jak z rynkiem rybnym – świeże produkty są doskonałe, ale ze starszymi jest problem. Dużo niesprzedanych ryb to spore problemy i w takich sytuacjach lepiej by było być jednak mniejszym producentem. Cóż, sugestia – mimo wielu walorów – niewiele wniosła do sytuacji firmy, jednak trudno zaprzeczyć pewnym podobieństwom.

Sprzedaż komputerów PC spadła o ponad 8 procent w skali światowej. Sytuacja jest o tyle trudna, że komputer jest jednym z rzadziej wymienianych sprzętów, a i smartfony ostatnio przechodzą okres stagnacji, bo użytkownicy nie mają problemu z użytkowaniem ich nawet przez kilka lat (bądź zakupem starszych modeli). Być może problem polega na zmianie modelu współczesnego konsumpcjonizmu. W czasach, gdy na rynku było mniej urządzeń, pokusa była ogromna, każdy chciał mieć coraz to nowsze funkcjonalności. Obecnie rynek jest przesycony – mamy komputery, tablety, smartfony, zaawansowane konsole, urządzenia wearable i mnóstwo innych gadżetów, wypełniających praktycznie każdą sferę naszego życia. Czy jest więc miejsce na kolejne rozwiązania? Oczywiście, ale wszystko na to wskazuje, że pewien limit został już osiągnięty, dlatego teraz działa to na zasadzie wyparcia. Wizja nieco katastroficzna, ale na to, czy się potwierdzi, musimy jeszcze nieco zaczekać. Tymczasem zauważmy że większość z nas nadal korzysta z pecetów i póki co HP może spać spokojnie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>